تازه‌ها

پیام شریف لطفی به سال‌نوای موسیقی ایران

پیام شریف لطفی به سال‌نوای موسیقی ایران

اختصاصی سال‌نوای موسیقی ایران:

گرامی عزیزانم در:

 سال‌نوای موسیقی ایران

علی جعفری پویان، 

محمد مهدی گورنگی

و ... تمامی همراهان و همکاران

درود فراوان بر یکایک شما عزیزانم 

 

مصادف شدن ناخواسته برگزاری آئین سال‌نوای موسیقی ایران با روزجهانی موسیقی، بدون تردید، درذهن  یکایک اهالی موسیقی، نشان از نیت پاک و صادقانه شما عزیزانم در تلاش ارزنده ای که نمودید، دارد .

 

آرزومندم، همواره   :

تندرست،  با نشاط و ... پیروز

در چنین اقدامات سازنده و مفید فایده، بمانید ...

 

شریف لطفی

تابستان   ۱۴۰۳

 

based on 1 ratings
پیام کامبیز روشن روان به سال‌نوای موسیقی ایران

پیام کامبیز روشن روان به سال‌نوای موسیقی ایران

 

پیام کامبیز روشن روان به سال‌نوای موسیقی ایران
 کامبیز روشن روان

 

جناب آقای علی جعفری پویان:

درود و سپاس از برگزاری هفتمین دوره سال نوا که حرکتی کاملا فرهنگی و هنری است و با همت و تلاش هنرمندان و علاقه مندان موسیقی شکل گرفته، کاری بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. بدین وسیله از تمامی دست اندرکاران این رویداد بزرگ تشکر کرده و امیدوارم در سال های آینده نیز با روحیه قوی و انرژی مضاعف تر سال نوا را برگزار نمایید.

 

با مهر.

کامبیز روشن روان

 خرداد 1403

based on 1 ratings
حسین علیزاده: مدت‌ها بود چنین صحنه‌ی زیبایی ندیده بودم

حسین علیزاده: مدت‌ها بود چنین صحنه‌ی زیبایی ندیده بودم

 

گزارش اختصاصی سال‌نوای موسیقی ایران:

در مراسم هفتمین سال‌نوای موسیقی ایران حسین علیزاده (آهنگ‌ساز برجسته‌ی موسیقی ایران) به ایرادِ سخن پرداخت و پیش از هر چیز این نکته را متذکر شد که: «مدت‌ها بود چنین صحنه‌ی زیبایی با حضور هنرمندان بزرگ موسیقی ندیده بودم. «سال‌نوا» نشان داده که می‌توان حتی در این شرایط نیز مأیوس نبود و فعالیت‌هایی انجام داد که تاریخ‌ساز باشد.»

عضو شورای تخصصی سال‌نوای هفتم ادامه داد: «این خصوصیتِ نسل جوان است که با وجود تمام محدودیت‌ها، پر طراوت‌تر از همیشه فعالیت کرده‌اند و این ماجرا برای خود من همواره مایه‌ی شگفتی بوده است. با صراحت می‌گویم که جوان ایرانی با هیچ کس دیگری در دنیا قابل مقایسه نیست و کسی به پای او نمی‌رسد. علی جعفری‌پویان و محمدمهدی گورنگی نیز جزو همین نسل هستند که می‌شود به آن افتخار کرد. من با شوق در جلساتِ این رویداد شرکت می‌‌کنم و همواره طراوت را در‌ آن حس می‌کنم.»

آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی پیش‌کسوتِ موسیقی ایران در ادامه گفت: «در این سال‌ها دیده‌ام که برخی هنرمندان به این موضوع اشاره می‌کنند که موسیقی مورد بی‌مهری قرار گرفته است؛ اما می‌خواهم بگویم ما اصلا نباید از کسی که شأنیت و اهمیت موسیقی را درک نکرده، انتظاری داشته باشیم. ما تنها خودمان را داریم و این چیزِ اندکی نیست. کافی است به این مسئله توجه کنیم که در این شرایط سخت،‌ موسیقی‌دانِ‌ ایرانی توانسته است سر خود را در جهان بالا بگیرد و بسیاری از آثارش در سطح جهانی مطرح شود. ما در شرایطی این اتفاق را رقم می‌زنیم که بسیاری از موسیقی‌دانان دیگر کشورها، حتی نمی‌توانند تصور کنند که شرایط فعالیتِ ما به چه شکل است.»  
حسین علیزاده ادامه داد: «اگرچه در این سال‌ها بسیاری از هنرمندان موسیقی به فعالیت‌های سفارشی روی آوردند، اما با نگاهی به آنچه گذشته، می‌توان مشاهده کرد که این آثار هنرمندان مستقل بوده است که توانسته در تاریخ موسیقی ایران باقی بماند؛ چرا که ذات هنر وابستگی نمی‌تابد.» 

based on 1 ratings
معرفی تندیس، نشان، یادنشان سال‌نوای موسیقی ایران

معرفی تندیس، نشان و یادنشان سال‌نوای موسیقی ایران

گزارش اختصاصی سال‌نوای موسیقی ایران:

هفتمین سال‌نوای موسیقی ایران با تغییراتی در بخش‌های مختلف مراسم، برگزار شد. در این دوره، سعی شد تا بخش‌های بیشتری از فعالیت‌های مرتبط با موسیقی مورد توجه قرار گیرد و با توجه به وقفه‌ی سه ساله، تعداد بیشتری از هنرمندان مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین در طراحی نشان، تندیس و لوح یادبود نیز تغییراتی ایجاد شد.

در این گزارش کوتاه، تصاویری از تندیس، نشان و یادنشان که به هنرمندان موسیقی اهدا شد را می‌بینیم.

 تندیس سال نوا

تندیس سال‌نوا

در مراسم هفتمین سال‌نوای موسیقی ایران، تندیس سال‌نوا در بخش نکوداشت، به نُه نفر از موسیقی‌دانان ایران اهدا شد.

احمد پژمان (آهنگ‌ساز و موسیقی‌دان)، نوین افروز (نوازنده‌، مدرس پیانو و آهنگ‌ساز)، رافائل میناسکانیان (نوازنده‌ و مدرسِ‌ پیانو)، مهران روحانی (آهنگ‌ساز و مدرس موسیقی)، محمدرضا درویشی (آهنگ‌ساز و پژوهشگر موسیقی)، حمید متبسم (آهنگ‌ساز و نوازنده)، آذین موحد (موسیقی‌دان، پژوهشگر، نوازنده و مدرس موسیقی) و افسانه و نازلی جهانگیری (خواننده و لالایی‌خوانان قشقایی)

 

 یادنشان سال نوا

 

یادنشانِ موسیقی ایران

در این بخش، به خانواده‌های پانزده هنرمند درگذشته موسیقی ایران، یادنشان موسیقی ایران هدیه داده شد.

زنده‌یادان داوود جعفری امید، امیرتیمور پورتراب، علی اکبرپور، محمد اسماعیلی، منوچهر اسلامی، حسن ناهید، محسن افتاده، محمود جعفری، جمشید عندلیبی، مینو افتاده، حسین زمان، امیرفرشید رحیمیان، لیلی افشار، آیدین الفت و پورنگ پورشیرازی

نشان سال نوا

 

نشانِ سال‌نوا

نشانِ سال‌نوای موسیقی ایران بخشی است که برای نخستین بار به چهار مرکز هنری موسیقی اهدا شد.

انجمن فیلارمونیک ایران، خانه هنر خرد و خانه پایور، انتشارات پارت و مجموعه شهرصدای پارسیان.

 

 

based on 1 ratings
فرهاد فخرالدینی: برگزاری سال‌نوا، می‌تواند هنرمندان را با هم متحد کند

فرهاد فخرالدینی: برگزاری سال‌نوا، می‌تواند هنرمندان را با هم متحد کند

 

فرهاد فخرالدینی: برگزاری سال‌نوا، می‌تواند هنرمندان را با هم متحد کند

گزارش اختصاصی سال‌نوای موسیقی ایران:

«سال‌نوا»ی هفتم، مزین به پیامی از «فرهاد فخرالدینی» بود. این استادِ برجسته‌ی موسیقی که به دلیلِ حضورش در خارج از کشور،‌ نتوانسته بود در این برنامه حضور یابد، درباره‌ی این رویداد نوشته بود: «همه می‌دانیم که موسیقی یکی از مهم‌ترین هنرهاست و از قدیم همواره به عنوان یک علم و هنرِ والا مورد توجّه اندیشمندان و فلاسفه‌ی دنیا بوده است. شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا، موسیقی را یکی از مهم‌ترین هنرها و جزو علوم ریاضی می‌داند و در این مورد می‌فرماید: «اینک علم، کو مرد؟!»

آهنگ‌ساز نامدارِ موسیقی ایران در ادامه‌ی پیام خویش آورده‌است: «متأسفانه شأن و مقام والای موسیقی در شرایط امروزی پنهان مانده است و بیشتر هنرمندان از وضع موجود دلگیر شده و از فعالیت‌های هنری کناره‌گیری کرده‌اند. بدیهی است برگزاری چنین همایش‌هایی موجب صمیمیت بیشتر بین هنرمندان شده و آن‌ها را بیشتر با همدیگر متحّد می‌کند. فراموش نکنیم که موسیقی هنری است که با همکاری، همفکری و شناخت اهالی موسیقی از هم‌دیگر به نتیجه‌ی مطلوب می‌رسد.اینک با گشایشِ هفتمین سال‌نوا باید این امید را داشته باشیم که هنرمندان با دلگرمی بیشتر به کار ارزشمند هنری خود بپردازند و بر صمیمیت خود با یکدیگر بیفزایند.»

based on 1 ratings

پنجشنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳

ورود اعضا