مقالات

نگاهی به آلبوم "دفینه" اثرِ شریف لطفی

نگاهی به آلبوم "دفینه" اثرِ شریف لطفی

یادداشتی به قلم "نیما جوان" به بهانهٔ انتشار آلبوم موسیقی "دفینه"

به بهانهٔ انتشارِ آلبومِ "دفینه" اثرِ جنابِ "شریف لطفی"

«چو در دست است رودی خوش بزن مطرب سرودی خوش»

این مصرع از شعر حافظ، مصداقِ آنانی است که در این سالیان، با دغدغه و شورشان، با جانِ روشنشان، گونه‌ای از راستی و صداقت در هنر را بنا نهادند و برایش از جان و دل تلاش کردند. آنانی که رودی خوش در دست داشتند، رودی از دانش و قریحه سرشار، و راهی را طِی که نه بلکه ساختند، ساختن راهی که از اکنون گذر می‌کند و نسلِ جوان برای رسیدن به مقصد، می‌تواند در آن قدم بگذارد.

"شریف لطفی" نامِ بزرگی است که چنین راهی را در موسیقیِ ایران ساخته است و هنوز و همواره این راه، نسلِ جوان را به مقصد می‌رساند.

اینجا صحبت از بنیانگذاری است، بنا نهادن برای نسل‌ها، جنابِ "شریف لطفی" بنیانگذارِ دانشکدهٔ موسیقیِ دانشگاهِ هنرِ تهران است. همین کافی است تا به ابعادِ ایشان در جامعهٔ موسیقیِ سرزمینمان پی ببریم.

او آهنگساز، نوازندهٔ هورن، پداگوژیستِ موسیقی و رهبر ارکستر است.

و نیز او معلمِ تمام دوران‌ها خواهد بود و هست.

قطره‌ای از دریای ایشان بر شمردیم و اما اکنون به اثرِ ایشان، "دفینه" که ساخته‌های ایشان در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ شمسی است خواهیم پرداخت.

"دفینه" آلبومی است مشتمل بر یازده قطعه به آفرینشِ جنابِ "شریف لطفی".

این اثر نمونهٔ روشنی است از دانش و ذوقِ موسیقایی، اثری پیچیده و ساده، سهل و ممتنع. یادآورِ دورانی نه چندان دور که گوش و روانِ مخاطب ارزشی والا داشت و آهنگساز تمامِ تعهد خود را به کار می‌بست برای نوازشِ روحِ مخاطب.

اثری مبتنی بر موسیقیِ کلاسیک با اشرافِ جنابِ لطفی به موسیقیِ ایرانی، همنشینیِ سازهای کلاسیک و ایرانی در این آثار ستودنی است.

ایجاد و آفرینشِ بستری ارکسترال با بالهایی از جنسِ موسیقیِ کلاسیکِ ایرانی، شنونده را در عطرِ گل‌های یاسِ پیچِ امین‌الدوله مست و رها به دستِ نسیم می‌سِپُرَد.

قطعاتی که در آلبومِ "دفینه" می‌شنوید عبارتند از: نسیم، خیال، افق، سایه، مرداب، شالیزار، سه‌گاه(برای ارکستر سمفونیک با همراهیِ پیانو و تار)، رویا، سلوک، سکوت و ماهورِ رِنگی (برای ارکستر سمفونیک).

آلبوم دارای قطعه‌ای با کلام است به خوانندگیِ جنابِ "جمال‌الدین منبری" و شعری از جنابِ "احمد عزیزی" با این مطلع: "یاس در هر جا نویدِ آشتی است/یاس دامانِ سپیدِ آشتی است"

پیوند بین شعر و موسیقی، چنان درست در این اثر اتفاق افتاده است که عطر یاس از میان نغمه‌ها به مشام می‌رسد و طنین صدای نجیب و عاشقِ جنابِ منبری که یادآورِ عصرِ طلاییِ دههٔ شصت است در گوش می‌پیچد و لطافت یاس را در روح و روان جاری می‌سازد. تمامِ این‌ها اغراق نبود، شاهدِ من بر این ادعا، خودِ این قطعه است، در فَراز کنید و بشنوید.

این اثر از حضورِ نوازندگان و خوانندگانی همچون ابراهیم لطفی (ویولن)، عباس ظهیرالدینی (ویلنسل)، سعید اتوت (کلارینت)، فرشید حفظی فرد (اُبوا)، رضا صنعتی نژاد (فاگوت)، شریف لطفی و حسین میرزایی (هورن)، مهرداد دلنوازی و شهریار فریوسفی (تار)، عبدالنقی افشارنیا (نی)، هومن خلعتبری و شریف لطفی (پیانو)، محمود منتظم صدیقی (سازهای کوبه‌ای)، فریبا اسدی و سیامک علیقلی (آوا)، بهره برده است.

در آخر به نقشِ پر رنگ و موثرِ جناب علی جعفری پویان، نوازندهٔ شهیر ویولن و دبیرِ هنری سال‌نوای موسیقیِ ایران اشاره می‌کنم که با عشقِ او به استاد و معلمِ خود و همتِ بلندش در چراغداریِ فرهنگِ موسیقاییِ این سرزمین، این اثر به انتشار رسید و بر روی سایتِ بیپ تونز قابل شنیدن است و نیز توسط نشرِ زنگ رکوردز در پلتفرم های جهانیِ موسیقی قابل دسترس است.

نشر این اثر در ایران توسط نشر و پخش جوان صورت گرفته است.

 

با سپاس از شما فرهیختگان که با رعایت کپی رایت، حامی و نگهبانِ موسیقی هستید.

نیما جوان

based on 3 ratings
گزارش یک ماهه فعالیت وب‌سایت سال‌نوای موسیقی ایران

گزارش یک ماهه فعالیت وب‌سایت سال‌نوا

 

گزارش یک ماهه فعالیت وب‌سایت سال‌نوای موسیقی ایران

با درود به خوانندگان سال‌نوا

در آغاز این نوشته، لازم می‌دانم از تمامی خوانندگان و بینندگان سایت سال‌نوا، سپاسگزاریم را اعلام کنم، که از زمان نمایش عمومی وب‌سایت، تا به امروز، همواره با اظهار لطف و همچنین پیشنهادهای سازنده، موجبات دلگرمی ما را فراهم آوردند.

دوستان بسیاری برای همکاری اعلام آمادگی داشتند که با توجه به امکاناتی که در اختیار داریم، به زودی بخش‌های تازه‌ای به سایت اضافه شده و از نوشته ها و مطالب این عزیزان بهره خواهیم برد.

در یک ماه گذشته، بیننده اتفاقات بسیار خوبی بودیم که فقط از دوستداران واقعی یک جریان، چنین چیزی را می‌شود انتظار داشت.

ارتقای رتبه و بازدید وب سایت در این مدت زمان کوتاه، و نیاز به تقویت میزبانی و ظرفیت پذیرش بیننده، نشان از این استقبال بی‌نظیر است.

با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده و تقویم کاری وب سایت سال‌نوا، بخش‌های مختلفی بر روی وب‌سایت راه اندازی خواهند شد و هر کدام توسط کارشناسان موسیقی، ارائه دهنده مطالب و سرویس‌هایی خواهند بود.

به منظور تکمیل کادر نویسندگان سال‌نوا، نشست‌های هفتگی و هم‌اندیشی مستمری در جریان است و با توجه به ظرفیت بسیار خوبی که در جامعه موسیقی وجود دارد، امیدواریم شاهد جریانی علمی و هدفمند، در بستر وب سایت سال‌نوا باشیم.

وب سایت سال‌نوا، برای انعکاس نوشته‌های ارزشمند آموزشی، نقد موسیقی، تحلیل و...، آماده هرگونه همکاری است.

گروه اجرایی سال‌نوا، با مدیریت عزیزان علی جعفری پویان و محمد مهدی گورنگی، با تلاش بسیار، ضمن برنامه ریزی برای سال‌نوای هفتم، در کنار بخش فضای مجازی وب سایت، امیدوار است به زودی امکانات بیشتری را در اختیار هنرمندان و هنردوستان موسیقی کشور قرار دهد.

 

با سپاس

رضا کلانتری

سردبیر وب‌سایت سال‌نوا

نهم مهر هزار و چهارصد

 

 

عکس: کامبیز باقری

برای نخستین‌بار در ایران؛ مخاطب‌شناسی موسیقی

نخستین‌بار در ایران؛ مخاطب‌شناسی موسیقی

برای نخستین‌بار در ایران؛ مخاطب‌شناسی موسیقی در مجموعه‌ٔ دانش‌بنیان "تینک تانک"

 

 

سال‌نوای موسیقی ایران: در دنیای امروز و جهانِ ارتباطات، مقوله‌ٔ مخاطب‌شناسی به تخصصی مهم تبدیل شده است که علی‌الخصوص هنرمندان، برنامه‌سازان و تهیه‌کنندگانِ آثار هنری به آن توجه ویژه‌ای دارند.

مخاطب‌شناسی که یکی از علوم میان‌رشته‌ای و از شاخه‌های مهم علومی همچون روان‌شناسی مردم‌شناسی، جامعه‌شناختی و ... است در مقوله‌های بسیاری، کاربردهای مهم و اساسی داشته و دارد. اما جای خالی آن در تولیدات هنری، به خصوص در موسیقی ایران به شدت احساس می‌شود.

"مخاطب‌شناسی موسیقی" برای نخستین بار در مجموعه‌‌ای دانش‌بنیان با عنوان "تینک تانک" مورد تحقیق و توجه قرار گرفته که در صورت حمایت از سوی اهالی فرهنگ و هنر، بی‌شک می‌تواند نتایج مهم و سودمندی برای آینده‌ٔ موسیقی ایران به همراه داشته باشد. 

 

 

به گزارش روابط عمومی مجموعه‌ٔ دانش‌بنیان «Think Tank»، این گروه با در اختیارگرفتن مشاورانِ متخصص، پس از طی فاز مطالعاتی و پژوهشی خود در حیطه‌ٔ "مخاطب شناسی موسیقی پاپ"، امروز گامِ مهم و موفق‌تری در این عرصه برداشته است.

عطیه بابایی سرپرست این تیم در جلسهٔ اختصاصی با چند تن از اهالی موسیقی، ضمن ارائه‌ٔ گزارش از عملکرد سال جاری مجموعه‌ٔ دانش بنیان Think Tank با تأکید بر شرایط کنونیِ شیوع کرونا و تأخیرِ چند‌ساله در برگزاری کنسرت‌ها و فاصله گرفتنِ مخاطب از موسیقی خوب گفت:

«شیوع کرونا و بی‌اثر شدنِ بسیاری از شیوه‌های گذشته در ارتباط با مخاطب، به صدا در آمدن آژیر خطر فرهنگ و هنر، رواج کارهای نامتناسب با هنجارهای اخلاقی و اجتماعی، عدم توجه به سلایق مخاطب در ارائه آثار ماندگار و برخی مشکلات دیگر، باعث شد تا نیاز به مخاطب‌شناسیِ دقیق، بیش از پیش دیده شود.

مخاطب امروزی شاید غیرقابل پیش‌بینی است ولی با مطالعه بر روی رفتارها و نیازهای وی و تطبیق آن با باورها و فرهنگ جامعه می‌توان حجم عظیمی از این موانع را پشت سر گذاشت و دانش موسیقی را با بهره‌گیری از خواسته‌های مخاطب به روز کرد.»

 

سرپرست تیم دانش بنیان «Think Tank» اظهار داشت: «مطالعات تیم چند ماهی است به مراحل بهره‌برداری رسیده و موجب همکاری دو جانبه با برخی از هنرمندان عرصه موسیقی گردیده است و امید داریم ماحصلِ پژوهشِ "مخاطب‌شناسی موسیقی پاپ" موجبات ارائه آثار ماندگار و مطابق با سلایق و خواسته‌های مخاطب را فراهم نماید تا هر دو قشر بهره‌های لازم را از هنر موسیقی برده باشند.»

 

مجموعه دانش‌بنیان «Think Tank» (اتاق فکر) هم‌اکنون در جهت بازنشانی پژوهش خود، با چند نفر از هنرمندان مطرح موسیقی مشغول همکاری و فعالیت است.

 

آدرس وب‌سایت این مجموعه:

www.thinktank1.ir

 

 

based on 3 ratings
یادداشت رضا کلانتری به مناسبت افتتاح‌ سایت

یادداشت رضا کلانتری به مناسبت افتتاح‌ سایت

 

با درود

بسیار خرسندم از اینکه فرصتی دیگر برای نوشتن دارم، نوشتن از موسیقی.

شور و اشتیاقم برای این جایگاه و پایگاه تازه، بسیار است و به جرات می گویم شاید به همان اندازه که سال ها قبل داشتم.

سالیان بسیار از آغاز کارم در "موسیقی هنری ایران"، نخستین وب سایت خبری روزانه موسیقی ایران می گذرد، همه چیز تغییر کرده، ولی موسیقی همانی است که بود.

شکل و رنگ خبرها تغییر کرده، نسل عوض شده و فضای تازه نیاز به هدفگذاری و کار، با نگرشی نو دارد.

فضای فعلی موسیقی نیاز به تفکر، حوصله، و بیش از هر چیز نیاز به تحقیق و دانش دارد.

وجود رسانه می تواند بهترین وسیله برای ارتباط با نسل تازه موسیقی کشور و راهی مناسب برای آموزش درست باشد.

حضور در گروه پرتلاش و هدفمند "سال‌نوا" به من انگیزه ای بسیار می دهد. تلاش برای بهترین شدن، برای درجه یک بودن.

از دوست عزیزم محمد مهدی گورنگی بسیار سپاسگزارم که زمینه آشنایی من را با علی جعفری پویان نازنین فراهم کرد.

طراحی و راه اندازی وب‌سایت برای سال‌نوا، اتفاق بزرگی نبود، ولی اهداف سال‌نوا موجب به وجود آوردن اشتیاق برای کار کردن با این گروه شد.

در این روزهای نه چندان خوب، تلاش برای کار نو، نگاه نو و انرژی تازه، شاید بتواند ذره ای انگیزه در جامعه موسیقی به وجود آورد و با امید به آینده ای خوب، برای موسیقی کشورمان، بتوانیم همراه هنرمندان باشیم.

سال‌نوا، وب سایتی پویا خواهد بود، که به زودی بخش های تازه ای خواهد داشت.

با گروه پرشور سال‌نوا، به دنبال به وجود آوردن اتفاقات بسیار خوبی خواهیم بود.

 

رضا کلانتری

سردبیر وب سایت سال‌نوا

سی و یکم شهریور هزار و چهارصد

based on 4 ratings
تاثیر آموزش موسیقی بر کاهش اضطراب ریاضی دانش آموزان

تاثیر موسیقی بر کاهش اضطراب ریاضی دانش آموزان

تاثیر آموزش موسیقی بر کاهش اضطراب ریاضی دانش آموزان

تاثیر آموزش موسیقی بر کاهش اضطراب ریاضی دانش آموزان

مقدمه:

همه ما از اهمیت درس ریاضی در بین درس‌های مدرسه، همچنین از ترس و دلهره دانش آموزان نسبت به این درس، آگاهی داریم.

برای بسیاری، ریاضیات با یک احساس قوی از شکست همراه است و ساعات کلاس ریاضی زمان‌هایی طولانی و طاقت فرساست. بالا بودن میزان افت تحصیلی در درس ریاضی از مشکلات رایج دانش آموزان ایرانی در همه پایه‌های تحصیلی محسوب می‌شود.
طبیعت دانش ریاضی و امکان تحقق یادگیری غیر معنادار برای فراگیران، نگرش‌های غیرعلمی تعلیم و تربیت در ریاضیات و اعمال فشارهای ناسازگار با ظرفیت عقلانی فراگیران، عدم توجه به تفاوت‌های فردی و سبک‌های یادگیری آن‌ها، انتظار نابجای والدین در شمار عواملی هستند که می توانند موجب بروز پدیده اضطراب ریاضی شوند.
اضطراب ریاضی به عنوان ترس، احساس عدم سازماندهی ذهنی یک نوع فلج ذهنی و گونه‌ای از درماندگی تعریف می‌شود که در برخی افراد، هنگامی که با یک تکلیف ریاضی مواجه می‌شوند دیده می‌شود. این ترس، هم به لحاظ شناختی و هم از لحاظ عاطفی-هیجانی نسبت به مفاهیم و تکالیف ریاضی رخ می‌دهد.
در مغز انسان، مرکزی برای دریافت موسیقی وجود دارد که درست در پشت پیشانی قرار دارد، و این همان نقطه‌ای است که وظیفه یادگیری و ابراز احساسات انسان را نیز بر عهده دارد.

به همین دلیل بین موسیقی، یادگیری، کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمی وجود دارد.

در میان همه هنرها، موسیقی در تحریک و تحرک حواس و عواطف آدمی و تغییر حالات روحی و اجتماعی، صریح‌تر و سریع‌تر عمل می‌کند.
از طرفی نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که آموزش موسیقی، توانایی‌های ریاضی کودکان اعم از: مهارت‌های شمارشی، گروه بندی، فعالیت‌های هندسی و استدلال فضایی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد و موجب رشد حافظه آنان می‌شود که در حفظ و به خاطرآوری فرمول‌های ریاضی بسیار موثر است. همچنین باعث رشد خلاقیت می‌شود (موضوعی بسیار مهم در حل مسائل ریاضی).
این‌ها مطالبی بودند که از حدود ۶ سال قبل به طور پراکنده در کتاب‌ها، مقاله‌ها و پایان نامه‌های دانشجویی مطالعه کرده و به این فکر بودم، تا نشان دهم که آموزش موسیقی موجب کاهش اضطراب ریاضی دانش آموزان می‌شود.

تلاش کردم تا پژوهشی به حوزه پژوهش‌هایی اضافه کنم که از سیاست‌گذاران و کارشناسان آموزشی می‌خواهد تا تعادل سیستم آموزشی را مورد بررسی دوباره قرار دهند و در برنامه‌های درسی مدارس جایی را به موسیقی اختصاص دهند.

به این فکر بودم تا بتوانم نشان دهم، آیا آموزش موسیقی علاوه بر تاثیراتی که بر یادگیری ریاضی کودکان می‌گذارد، می‌تواند موجب کاهش اضطراب ریاضی آنان نیز شود؟
بنابراین پژوهشی با موضوع "تاثیر آموزش موسیقی بر کاهش اضطراب ریاضی دانش آموزان" انجام دادم و مطالب بسیار جالبی جمع‌آوری کردم، که تصمیم دارم آن‌ها را در اختیار وب سایت سال‌نوا قرار دهم تا افراد بیشتری را با معجزه ای که موسیقی می‌تواند در زندگی کودکان ایجاد کند، آشنا کنم.

برداشت و استفاده از این مطالب، با ذکر منبع وب سایت سال‌نوا و نام نویسنده هیچ مانعی ندارد.

 

 

مژگان محسنی، کارشناس ارشد آموزش ریاضی و مدرس موسیقی کودک و پیانو به کودکان

 

 منابع پایان‌نامه:

موسوی، فاطمه (1393). اضطراب ریاضی و راهکارهای مقابله با آن. انتشارات فراروان.

ملکی بصر، زهره (1391). موسیقی و ریاضی. نشر آذینه گل مهر

 

زیر مجموعه ها