«شجریان قوم ترکمن» بر اثر کرونا درگذشت

دردی محمد اسماعیل‌زاده معروف به خلیفا دردی طریک، روز گذشته یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ بر اثر ابتلا به کرونا در ۷۲ سالگی درگذشت.

 

به گزارش سال‌نوای موسیقی ایران، دردی طریک، دوتارنواز و خوانندهٔ ترکمن که از او به عنوان «شجریان قوم ترکمن» یاد می‌شد، درگذشت. محمد اسماعیل‌زاده معروف به دردی طریک در سال ۱۳۲۸ در روستای آق‌قبرِ آق‌قلا در استان گلستان متولد شد.  از حدود ۱۰ سالگی به دور از چشم والدین، ساز دوتار پدرش را برمی‌داشت و می‌نواخت. اولین استاد او «قزاق پنق» بود که اصول خوانندگی را از وی آموخت. دردی طریک بیشتر شعرهای آثارش را از سروده‌های مختوم‌قلی، مسکین قلیچ، ستار سوقی و عموی خویش جام‌محمد طریک انتخاب می‌کرد. او در موسیقی سنتی نیز مهارت داشت و مدتی در رادیو گرگان به اجرای برنامه می‌پرداخت.

بخشی دردی طریک در خوانندگی صاحب سبک بود و شاگردانی همچون رحیم خیوه‌لی، یحیی محمدزاده و نازبردی قره‌داشلی را آموزش داد. او در جشنواره‌ها متعدد داخلی و خارجی شرکت کرده و افتخاراتی را به‌دست آورده بود. اجراهای او در کشورهایی همچون آلمان، هلند و انگلستان از جمله کنسرت‌های او در خارج از ایران بوده است.

 

در سال ۱۳۹۸، نشان درجه یک هنری به این هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی ایران اهدا شد. همچنین لوح تقدیر از هفتمین و نهمین جشنواره موسیقی فجر و مقام نخست نهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها در سال ۸۰ از جمله جوایز و افتخارات هنری خلیفه دردی طریک محسوب می‌شود.

این هنرمند موسیقی در هفتهٔ اول شهریورماه به کرونا مبتلا شد و پس از بستری شدن در بیمارستان، در بیهوشی مصنوعی قرار گرفت و با بهبودی نسبی، ۱۶ شهریور، هوشیاری خود را به‌دست آورد. زنده‌یاد دردی طریک با شدت یافتن عوارض کرونا مجدداً از چند روز قبل در بیمارستان بستری شد و سرانجام ۱۱ مهر ۱۴۰۰ درگذشت.

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
امتیاز این پست: :
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

چاپ   ایمیل

تازه ها

Our Rating: 100% - 1 votes

به محتوای این مطلب امتیاز دهید

تلگرام
واتساپ
اینستاگرام

تازه های سال‌نوا

همکاری با سال‌نوا، برای آگاهی از چگونگی همکاری کلیک کنید